Historie oddílu

Moderní gymnastika jako ryze ženský sport, představuje především soulad pohybu s hudbou, velký pohybový rozsah a vysoký stupeň koordinace těla s náčiním.

Od ledna 2001 se gymnastika dělí na dva programy a to národní a mezinárodní. Národní program je měně náročný a uplatní se v něm děvčata s menším pohybovým rozsahem a menším nadáním pro tento sport. Ta nejtalentovanější s nejpracovitější děvčata se uplatní v mnohem náročnějším mezinárodním programu, který se řídí pravidly FIG.

Děvčata se přibližně od 8 let začínají zúčastňovat oddílových soutěží, oblastních a ta nejlepší i celostátních a mezinárodních.

Nejmladší gymnastky se věnují nejprve cvičení bez náčiní a akrobacii. Později se učí zvládat techniku práce se švihadlem, pak s obručí,míčem a nakonec s kužely a stuhou.

V současnosti má oddíl 40 členek z nichž 20 tvoří přípravku, 15 národní program a 5 děvčat se věnuje mezinárodnímu programu. Naší nejúspěšnější členkou byla Zuzana Válková. Seniorská reprezentantka, která se v Baku zúčastnila Mistrovství světa 2005 ve společných skladbách.

.V roce 2010 se účastnila jako Seniorská reprezentantka jednotlivkyň, Mistrovství světa v Moskvě.

Současný oddíl moderní gymnastiky SSK Vítkovice dříve pracoval při HTJ Odra a funguje již od roku 1990. Přestože nejsme velkým oddílem (počet členů se pohybuje mezi 50 až 60) máme za sebou i řadu úspěchů. K nejlepším závodnicím patřily v minulosti Barbora Maňková a Iva Rakytová, které se pravidelně a úspěšně účastnily celostátních mistrovských soutěží. Obě byly členkami „Družstva Nadějí ČR“ a Iva Rakytová i členkou juniorského reprezentačního týmu. V roce 1994 se zúčastnila Mistrovství Evropy ve společných skladbách v řecké Soluni. Mezi další úspěšné závodnice patřily: Haftová Eva (zlato na M-ČR juniorek ve společných skladbách v roce 2003); Výtisková Veronika (zlato na M-ČR juniorek ve společných skladbách v roce 2003, host SK MG Havířov); Závodná Martina (stříbro na M-ČR kadetek a dorostenek v letech 2003 a 2004); Brožová Kristýna; Šteifová Petra; Filáková Petra; Dvořáková Tereza.

Napsat komentář